Informacje
Sowizor, jak przystało na kombajn do zarządzania systemem bibliotecznym, posiada także mechanizm konwertera systemów bibliotecznych, przy czym jako jedyny docelowy system biblioteczny przyjmuje się obecnie SOWASQL.
Konwerter jest realizowany "w miejscu", zatem na maszynie musi być serwis docelowy (dla realizacji procedur importu danych), natomiast w przypadku importera - możliwe jest działanie przez sieć (MAK+) albo na miejscu z plików (SOWA2).
Zob. szczegóły w opisie komendy convert.
Dostępne konwertery
Konwerter MAK+ na SOWASQL
MAK+ działa na bazie DB2 (zob. /wiki/spaces/SOKR/pages/298407) i bezpośrednio z niej będą eksportowane dane. Rozwiązania są dwa:
a) wykonać backup bazy z serwera biblioteki, przesłanie go do Sokratesa (może być wolne: 4GB transferu lub kurier z płytą DVD) i eksportowanie danych z lokalnej bazy danych (bardzo szybkie)
b) eksportować dane przez sieć bezpośrednio z bazy na serwerze biblioteki (to też jest wolne, możliwe kłopoty na łączach)
Szczegóły na kolejnej stronie.
Konwerter SOWA2 na SOWASQL
Tutaj eksport danych odbywa się bezpośrednio z plików DBF oraz (dla operacji samoobsługowych) z plików logów. Dlatego konwersja powinna być robiona albo an pełnej kopii serwisu, albo po prostu na serwerze docelowym (skłaniam się ku tej drugiej opcji).
Szczegóły na kolejnej stronie.
Konfiguracja konwertera
Pliki YAML
Konfigurację definiuje się w pliku w formacie YAML (zob. http://yaml.org/). To format, który jest jednocześnie bardzo czytelny i prosty w edycji oraz pozwala na bardzo precyzyjny zapis skomplikowanych struktur danych. W przypadku konwertera używamy stosunkowo niewiele struktur, bo w zasadzie tylko sekwencje i mapowania.
W konfiguracji określany jest system źródłowy oraz system docelowy. Szczegóły w przykładach konwerterów.
Repozytorium konfiguracji
Przykładowe (póki co) konfiguracje dostępne są w repozytorium olimp, w ścieżce:
olimp/conf/converter