Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this content. View the current version.

Compare with Current View Version History

« Previous Version 2 Next »

Usługa sowizor

Zaraz po instalacji należy zapewnić sprawne funkcjonowanie mechanizmu startu i stopu wszystkich serwisów oraz usługi sowizor, zajmującej się m. in. obsługą harmonogramu zadań (scheduler).

Stan usługi można sprawdzić poleceniem: sowizor status - przy czym interesująca jest w tej chwili sekcja "Zainstalowane usługi".

Zainstalowane usługi:
---------------------
sowizor - NIE

Uruchomienie usługi

W systemie Windows należy najpierw przejść do instalacji usługi. Nie da się bowiem wystartować usługi Windows bez jej wcześniejszej instalacji!!!

Aby uruchomić usługę należy wykonać polecenie: sowizor start sowizor - uruchamia ona usługę w tle. Po ponownym wywołaniu polecenia sowizor status otrzymamy już inny wynik.

Zainstalowane usługi:
---------------------
sowizor - NIE (started:21523)

Usługa działa, ale nadal raportuje, że nie jest zainstalowana. I ma rację. Należy ją bowiem zainstalować w systemie tak, by była ona automatycznie uruchamiana podczas startu systemu operacyjnego.

Instalacja usługi

Instalacja wygląda inaczej w każdym systemie operacyjnym i nie wszystko może wykonać się samo. Wydanie polecenia

sowizor install sowizor

próbuje wykonać tą operację. W przypadku systemu Windows (o ile bieżący użytkownik ma uprawnienia do tej operacji) - usługa Windows zainstaluje się automatycznie. Inaczej wygląda sytuacja w systemie Linux, gdzie instalacja polega na dodaniu odpowiedniego skryptu do mechanizmu startującego usługi systemowe - Init. Wymaga to jednak uprawnień roota. Ponadto operacja ta inaczej wygląda w zależności od dystrybucji. Wiedzę na temat sposobu instalowania usług powinien posiadać administrator danego serwera, który podjął decyzję o instalacji konkretnej dystrybucji. Poniżej podany będzie przykład dla dystrybucji Debian/Ubuntu.

Odpowiedni skrypt (o nazwie rc.sowizor) generowany jest automatycznie i powyższe polecenie - zamiast faktycznie instalować (bo nie ma do tego uprawnień) - wyświetla ścieżkę do tego skryptu. Wyświetla także przykład instalacji dla dystrybucji Debian/Ubuntu.

Przykład instalacji skryptu startowego w Debian/Ubuntu
ln -s /home/sowa/sowang/bin/rc.sowizor /etc/init.d/rc.sowizor-sowa
update-rc.d rc.sowizor-sowa defaults

Odinstalowanie rc.sowas

Ten punkt dotyczy wyłącznie instalacji na serwerach Linux, na których już wcześniej było zainstalowane oprogramowanie sowas. Instalacje te - do automatycznego startowania serwera aplikacji SOWA - wykorzystywały skrypt o nazwie rc.sowas - umieszczony zwykle w katalogu /etc/init.d/ - i po przeprowadzeniu opisanej w poprzednim punkcie usługi sowizor - skrypt ten należy usunąć, podobnie jak wszelkie odniesienia do niego.

Polecenie sowizor status, o ile wykryje istnienie tego skryptu, zasugeruje jego usunięcie.

Zainstalowane usługi:
---------------------
sowizor - TAK (started:21523)
rc.sowas - TAK (stopped) [zbędny: należy odinstalować]

 

Podobnie jak instalacja - odinstalowanie wygląda różnie w różnych dystrybucjach. Poniżej przykład polecenia dla dystrybucji Debian/Ubuntu (naturalnie wymaga uprawnień roota).

Przykład odinstalowania skryptu rc.sowas
update-rc.d -f rc.sowas remove
rm /etc/init.d/rc.sowas

 

 

 

  • No labels