ipub
Polecenie "ipub"
Systemy SOWA2 i SOWA2SQL są w pełni kompatybilne z portalem e-usług bibliotecznych: http://w.bibliotece.pl
Polecenie służy do inicjowania integracji katalogu bibliotecznego SOWA2 lub SOWA2SQL z tym portalem, a także do zarządzania stanem tej integracji.
Składnia
sowizor ipub init sowa2|sowasql [--force] [--noappsrv] sowizor ipub finish
Inicjacja integracji
Do inicjacji służy polecenie z parametrem init oraz odpowiednio sowa2 (dla inicjacji katalogów SOWA2) lub sowasql (dla inicjacji katalogów SOWA2SQL). Proces inicjacji to nic innego, jak weryfikacja konfiguracji po stronie systemu bibliotecznego, założenie katalogu w portalu w.bibliotece.pl oraz inicjalny eksport wszystkich rekordów bibliograficznych wybranego katalogu. Polecenie to zweryfikuje także dostępność modułu komunikacyjnego i w razie potrzeby zainstaluje i skonfiguruje automatycznie jego uruchamianie w wewnętrznym harmonogramie zadań.
Poszczególne kroki inicjacji integracji:
- Sprawdzanie dostępności połączenia z serwerem aplikacji portalu (tzw. AppServer)
- Sprawdzenie (i w razie konieczności instalacja) modułu komunikacyjnego (zob. ssaker)
- Wyszukiwanie serwisów gotowych do integracji:
- w przypadku SOWY2: wyszukuje katalogi, które miały wykonaną migrację konfiguracji
- w przypadku SOWY2SQL: wyszukuje katalog, które są poprawnie skonfigurowane pod kątem integracji
- W przypadku wykrycia więcej niż 1 serwisu - program poprosi o wybór serwisu do integracji.
- Utworzenie konfiguracji w module komunikacyjnym
- Inicjacja lokalnego sterownika modułu komunikacyjnego i założenie katalogu w portalu w.bibliotece.pl (uwaga: w tym kroku zastosowanie mają opcjonalne argumenty
--force
i--noappsrv
)- w przypadku SOWY2 lokalny sterownik tworzy katalogi dla kolejek (spool)
- w przypadku SOWY2SQL lokalny sterownik tworzy odpowiednie tabele i wyzwalacze w serwerze SQL
- Logowanie się do serwera aplikacji SOWA2, ustawianie parametrów i uruchamianie procesu inicjacji integracji.
- w przypadku SOWY2 oznacza to eksport wszystkich rekordów do XML (operacja ta może potrwać nawet kilkadziesiąt minut)
- w przypadku SOWY2SQL wypełniana jest tabela tbl_oai_pmh (współdzielona z serwerem protokołu OAI-PMH).
Proces inicjacyjny może ulec przerwaniu w momencie wykonywania ostatniego kroku (np. z powodu niedostępności serwera aplikacji SOWA2 lub zatrzymanego serwera SQL). W takim przypadku próba ponownego uruchomienia inicjacji się nie uda - bowiem już w kroku 6 utworzono w portalu katalog i ponowna próba jego założenia zostanie zablokowana. Dlatego na tym poziomie dostępne są dwa opcjonalne argumenty pozwalające na kontynuowanie wcześniej przerwanej inicjacji:
--force
- wymusza ponowną inicjację w lokalnym sterowniku i ponowienie próby założenia katalogu w portalu w.bibliotece.pl. O ile inicjacja w sterowniku zwykle zakończy się sukcesem (aczkolwiek gwarantuje ona np. w serwerze SQL wykasowanie dotychczasowej zawartości wybranych tabel), o tyle - jeśli w portalu już istnieje katalog - proces ponownie zostanie przerwany.
--noappsrv
- stanowi uzupełnienie opcji --force
i dodatkowo nakazuje zignorować błąd braku możliwości ponownego założenia katalogu w portalu w.bibliotece.pl.
Po zakończeniu inicjacji program zaproponuje natychmiastowe uruchomienie procesu integracji katalogu. Proces ten jest długotrwały (zależy od liczby integrowanych rekordów bibliograficznych) i wykonuje się w tle.
Zatwierdzanie integracji
Pierwszy proces integracji może potrwać nawet kilka dni (zależy od wielkości bazy danych). Po jego ukończeniu wykonuje się tzw. proces zatwierdzający integrację - od tego momentu integracja będzie monitorowana niezależnym mechanizmem przez oprogramowanie portalu w.bibliotece.pl. Zatwierdzenie integracji następuje na skutek wydania polecenia z parametrem finish
.
Zatwierdzenie integracji weryfikuje, czy wszystkie rekordy zostały już przesłane do portalu. Jeśli nie - sprawdza powód, dla którego kolejka rekordów jest niepusta. Jeśli w kolejce czekają nadal poprawne rekordy bibliograficzne - program odmówi zatwierdzenia integracji (trzeba wówczas ponownie uruchomić proces update w module komunikacyjnym). Natomiast inaczej wygląda sprawa z rekordami niepoprawnymi.
Moduł komunikacyjny podczas wysyłki rekordów weryfikuje ogólną poprawność opisu w MARC21. W szczególności nie dopuszcza do wysyłki rekordów, które nie posiadają podpola 245a lub też w tym podpolu nie ma żadnej znaczącej wartości. W trakcie zatwierdzania integracji program zasugeruje usunięcie z kolejki takich niepoprawnych rekordów (zostaną one wysłane automatycznie po poprawieniu opisu MARC21 w systemie bibliotecznym).
W przypadku stwierdzenia pustej kolejki rekordów do wysyłki - program wysyłka raport kończący proces inicjacji integracji (bibliotekarz prowadzący profil biblioteki w portalu w.bibliotece.pl otrzymuje taki raport na e-mail).