Instalacja SOWA OPAC
Instalacja lokalnie w bibliotece
Krok 1 - SOWA OPAC
SOWA OPAC najlepiej instalować w obrębie instalacji lokalnej systemu SowaSQL. Nie ma znaczenia, czy będzie to ta sama fizyczna maszyna, czy inna, wydzielona w ramach sieci lokalnej. Za każdym razem SOWA OPAC instalowany jest tak samo, za pomocą sowizora. Instalację tę należy przeprowadzić z konsoli Linux, z uprawnieniami użytkownika sowa
.
sowizor install sowa.www
Niezbędne pliki są umieszczane w katalogu /home/sowa/sowa.www.v4
- pozostaje konfiguracja Apache aby wskazywał na ten plik. Proces instalacyjny zapyta się na koniec o hasło dla użytkownika, który posłuży do logowania się do konfiguratora online modułu.
Krok 2 - konfiguracja wirtualnego hosta Apache
Aktualnie sugerowanym serwerem HTTP do serwowania katalogu OPAC jest Apache. Administrator może jednak wybrać dowolny inny serwer, który pozwala na uruchamianie skryptów PHP w wersji 7.0.
Niżej opisane kroki wykonywać już trzeba z uprawnieniami użytkownika root
.
W pierwszym kroku przygotujemy plik hosta wirtualnego Apache. Załóżmy na potrzeby instrukcji, że jesteśmy właścicielem domeny biblioteka.miasto.pl i chcemy OPAC uruchomić dla adresu http://opac.biblioteka.miasto.pl. Tworzymy zatem plik, np. /etc/apache/sites-available/opac.biblioteka.miasto.pl.conf
<VirtualHost *:80> DocumentRoot /home/sowa/sowa.www.v4 ServerName opac.biblioteka.miasto.pl DirectoryIndex sowacgi.php <Directory /home/sowa/sowa.www.v4> Options SymlinksIfOwnerMatch AllowOverride AuthConfig FileInfo Order allow,deny Allow from all Require all granted </Directory> </VirtualHost>
Następnie należy udostępnić stronę, a także aktywować moduł Apache'a - rewrite.
a2ensite opac.biblioteka.miasto.pl a2enmod rewrite service apache2 restart
Krok 3 - konfiguracja certyfikatu SSL
Administrator systemu (i właściciel nazwy domenowej) powinien sam wybrać jaki certyfikat SSL chce zainstalować. Może zakupić certyfikat u zaufanego dostawcy, albo skorzystać z bezpłatnych certyfikatów Let's Encrypt. Szczegółowy opis sposobu pozyskiwania i instalacji certyfikatu wykracza poza tą instrukcję. Podamy jedynie przykład, jak można szybko zabezpieczyć katalog OPAC certyfikatem Let's Encrypt za pomocą narzędzia certbot.
0: brakujące pakiety
Może dojść do sytuacji, że brakuje pakietów wymaganych przez następne polecenia. Zatem na początek trzeba zaktualizować system i ewentualnie zainstalować brakujący pakiet.
apt update apt upgrade apt install software-properties-common
1: instalacja certbota
add-apt-repository ppa:certbot/certbot apt update apt install python-certbot-apache
0: instalacja certyfikatu i konfiguracja Apache'a do SSL
certbot --apache
Aktualizacja lokalnej instalacji
Aktualizację zawsze przeprowadzamy narzędziem sowizor.
sowizor upgrade sowa.www
Instalacja na zewnętrznym hostingu WWW
Nie jest to zalecana metoda instalacji. Może ona jednak okazać się konieczna, jeśli w bibliotece znajduje się słabe łącze Internetowe lub biblioteka nie chce serwować ruchu WWW z wnętrza swojej sieci lokalnej.
Paczka instalacyjna
Nie udostępniamy do otwartego pobrania paczki instalacyjnej SOWA OPAC. W celu jej uzyskania administrator powinien skontaktować się z nami poprzez Portal wsparcia użytkowników SowaSQL i otworzyć zgłoszenie. Konsultant portalu wsparcia przygotuje i udostępni do jednorazowego pobrania paczkę instalacyjną w postaci pliku archiwum TGZ.
Całość instalacji będzie sprowadzała się do umieszczenia w wybranym katalogu docelowym na serwerze hostingu zawartości katalogu tego archiwum.
Założenie hasła do konfiguratora
W zależności od usługodawcy proces ochrony katalogu konfiguracyjnego może przebiegać inaczej.
Najlepiej uzyskać od usługodawcy informację czy i jak pozwala na chronienie wybranych folderów przed dostępem online i nadanie na niego hasła (zwykle jest to mechanizm plików .htaccess).
Ochronę na hasło należy założyć na folder tools/
Weryfikacja dostępu do serwera aplikacji SowaSQL
Aby katalog OPAC mógł działać, musi przez sieć móc łączyć się na adres i port, na którym nasłuchuje serwer aplikacji systemu SowaSQL. Jeśli wszystko jest poprawnie skonfigurowane po stronie bramy sieciowej po stronie biblioteki, a dostawca usługi nie zablokował możliwości wykonywania połączeń wychodzących TCP z poziomu skryptów PHP, wówczas można zweryfikować dostęp za pomocą skryptu:
http://opac.biblioteka.miasto.pl/tools/test.php